Warto zobaczyć

Zabytkowa chata rybacka
W centralnym punkcie Jastarni zlokalizowana jest zabytkowa chata rybacka. Według informacji Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków została ona posadowiona w 1881 roku. Zarówno wnętrze, jak i obejście utrzymane jest tak, że zwiedzający ma wrażenie jakby przeniósł się w czasie.
Budynek przy ul. Ogrodowej
Przy ul. Ogrodowej, w samym sercu Jastarni, posadowiony jest niepozorny, wyjątkowo urodziwy budynek, który przez wiele lat służył jako zaplecze gospodarcze budynku komunalnego. Wiąże się z nim dość ciekawa wojenna historia. W 1939 roku po wkroczeniu do miasta wojsk niemieckich urządzono tam jednodniowe więzienie. Czemu jednodniowe? bo uwięzieni tam chłopi z Jastarni w nocy tak konsekwentnie uderzali w ścianę budynku, że ta zawaliła się, a oni szczęśliwie z niego wydostali się. Wartownicy byli tak zaskoczeni i upokorzeni, że nawet nie starali się ich szukać.
Źródło: R. Struck: “Spacery historyczne po Jastarni”
Jastarnia – skąd nazwa?
Pisemnie nazwa Jastarnia w formie Osternas została opublikowana w 1378 roku przy okazji wystawienia przez Krzyżaków przywileju dla Helu. Źródło z 1570 roku mówi o nazwie Zesterna, a inwentarz z 1627 roku stanowi o wsi Hesternia. Obecna nazwa Jastarnia pojawia się w inwentarzu z 1678 roku. Jest to wieś, w której na ówczesne czasy mieszka 18 rybaków wraz z sołtysem o nazwisku Kunkol.
Źródło: R. Struck: “Spacery historyczne po Jastarni”
Port w Jastarni
Port w Jastarni został przebudowany w 2008 roku, kiedy to zmodernizowano całego nabrzeże zachodnie i północne. Dobudowano zabudowę socjalno-administracyjną oraz warsztatową, jak i pomost żeglarski.
Należy też wspomnieć o nowoczesnych stanowiskach do naprawy łodzi.
Kuźnica
Plaża
Kościół w Jastarni
Kapliczka św. Rozalii
Zarembówka - pokoje i noclegi w jastarni

To bardzo ważny obiekt sakralny w Jastarni, z którym wiążę się długoletnia tradycja. W latach 1707-1711 w Jastarni i okolicach szalała epidemia dżumy. Mieszkańcy za radą katolickiego księdza oddali się w opiekę świętej Rozalii. Wkrótce po tym epidemia wygasła. Mieszkańcy w miejscu spowiedzi ufundowali kapliczkę, gdzie regularnie odprawiana jest msza św. Tradycyjnie ma to miejsce w pierwszą niedzielę września.

Źródło: R. Struck, Spacery historyczne po Jastarni, Gdynia 2020.
Muzeum Checz Kaszubska
14 km od centrum Jastarni zlokalizowane jest Muzeum Checz Kaszubska.

Muzeum mieści się zabytkowym, wyremontowanym domku ryglowym, pochodzącym z przełomu XVIII i XIX w. Drewniany szkielet, smołowane belki, bielone ściany – takie konstrukcje dominowały wtedy na całych Kaszubach i Pomorzu w ogóle. Charakterystyczne dla checzy są też stylowe zdobienia i niektóre rozwiązania architektoniczne – np. łamane drzwi, pozwalające osobno otwierać i zamykać górną i dolną połowę.

Źródło (tekst i foto): https://jastarnia.net/atrakcje/muzeum-checz-kaszubska
Osada Łowców Fok w Rzucewie
Trochę ponad 12 km od centrum mieści się Osada Łowców Fok w Rzucewie

Niezwykły skansen, w interesującej i wciągającej formie pozwalający poznać życie codzienne nad Zatoką Pucką sprzed kilku tysięcy lat. A to dzięki odkryciu pod koniec XIX wieku w Rzucewie osady łowców fok z epoki kamiennej, datowanej na 2-5 tysięcy lat przed naszą erą. Stworzyli odrębną kulturę, o czym każdy może się naocznie przekonać.

Źródło (foto i tekst): https://jastarnia.net/atrakcje/osada-lowcow-fok-w-rzucewie
Zwierzińc
Malowniczo położony nad samą Zatoką Pucką, kameralny ośrodek jeździecki. Liczba czy zróżnicowanie wierzchowców do wyboru nie są najpoważniejszymi atutami “Zwierzińca”, tylko – zgodnie ze słowami samych gospodarzy – przyjazna atmosfera i doświadczenie.

Źródło (foto i tekst): https://jastarnia.net/atrakcje/stajnia-zwierzinc
Kapliczka Św. Rozalii
Zarembówka - pokoje i noclegi w jastarni
Kapliczka Św. Rozalii powstała w 1873 roku, na terenie dawnej wsi Bor, a obecnie wschodniej części Jastarni. Po wielkiej klęsce związanej z epidemią dżumy z lat 1707 – 1711, mieszkańcy Jastarni i Boru, za namową księdza katolickiego wybudowali niewielką kapliczkę.
Tekst i zdjęcie:
https://jastarnia.net/atrakcje/kaplica-sw-rozalii
Muzeum Pod Strzechą
Wśród zbiorów znajdują się między innymi przyrządy do chwytania wron i mew, siekiery do cięcia lodu, rybackie buty, sieci, wełny, liny i kołowrotki do sznurka, bez których nie wypływało się w morze.
Muzeum usytuowane jest na pierwszym piętrze rybackiej chaty, w której parter zajęty jest przez warsztat szkutniczy. Zgodnie z tradycją rodzinną od trzech pokoleń w warsztacie powstają tradycyjne łodzie żeglowe wykonywane z drzewa dębowego i modrzewiowego.
Foto: R. Baranowski, Dep. Turystyki, UMWP,
Tekst: https://pomorskie.travel/punkty-poi/muzeum-pod-strzecha-w-jastarni/
Lotnisko
Zarembówka - pokoje i noclegi w jastarni
Z Jastarni startują regularnie dwa typy samolotów, przystosowane do przewozu pasażerów. Antonow An-2 zabiera na pokład do 12 żądnych wrażeń turystów. Natomiast PZL 104 Wilga ma miejsca dla 3 takich osób. Kto chciałby jeszcze bardziej poczuć się jak ptak, może z wysokiego pułapu wyskoczyć ze spadochronem – w tandemie z instruktorem, co nie wymaga ani szkolenia, ani przedstawiania zaświadczeń lekarskich.
Foto i tekst: https://jastarnia.net/atrakcje/ladowisko-jastarnia
Półwysep helski
Półwysep Helski to unikatowe miejsce w Polsce. Poza walorami czysto turystycznymi związanymi z odpoczynkiem stacjonarnym, dostępne są liczne atrakcje dla aktywnych turystów. Całość obszaru półwyspu została w 1978 roku objęta szczególną ochroną Nadmorski Park Krajobrazowy. Na terenie Gminy #Jastarnia dostępnych jest kilka ścieżek przyrodniczo-edukacyjnych, więcej 👉 https://jastarnia.net/atrakcje/sciezki-przyrodnicze
Park Linowy Ju-Huu
Park Linowy Ju-Huu – to kolejne z wielu atrakcji zlokalizowanych zaledwie nieco ponad 3 km od centrum #Jastarnia.
“Tarzanek” to trasa dla młodszych dzieci, ze wzrostem od ok. 100 cm. Zawieszona jest na wysokości 150 cm. Nie brakuje w niej jednak systemu asekuracji. Na tor “tarzanek” składa się wiele różnego rodzaju atrakcji tj. kładka, tyrolki, ścianka wspinaczkowa.
Źródło i więcej https://jastarnia.net/atrakcje/park-linowy-ju-huu
Mierzeja helska
Powstała na skutek działania prądów morskich, niosących piasek wypłukiwany z dna morskiego. Niegdyś na jej miejscu była ławica piasku, która stopniowo, jako łańcuch wysepek wynurzała się na powierzchnię wody. Jeszcze na XVII-wiecznej, szwedzkiej mapie Mierzeja Helska, której długość wynosi 34 km, szerokość zaś waha się od 150 m w najwęższym miejscu do 3 km na cyplu, popularnie nazywana Półwyspem Helskim, przedstawiona została jako sześć wysp.
Tekst 👉 https://jastarnia.net/atrakcje/mierzeja-helska
Kino Żeglarz
Kino Żeglarz w Jastarni to ostatnie prawdziwe kino na Półwyspie Helskim. Z przedwojennych zdjęć wynika, że to w ogóle jeden z najstarszych budynków w miasteczku. Na początku XX wieku była w nim restauracja, w trakcie wojny przekształcono je w kino, którym pozostaje do dziś. Fotele skrzypią, w powietrzu czuć, że „Żeglarz” ma już swoje lata, na sali stoi piec kaflowy, a w przytulnym holu można odsapnąć od codziennego zgiełku – zasiadając między starymi plakatami i wsłuchując się w muzykę płynącą z winyli.
Tekst: https://kinozeglarz.pl/historia-kina/
Bunkier Sabała
Stacja ratownictwa brzegowego
XIX-wieczna stacja ratownictwa brzegowego
Dzieje stacji ratownictwa brzegowego w Jastarni, utworzonej w 1870 roku przez Niemieckie Towarzystwo Ratowania Rozbitków, w latach 1926–1939 podlegającej administracji polskiej, zlikwidowanej w 1945 roku. Na tle historii ratownictwa morskiego autor wyczerpująco omawia wyposażenie jastarniańskiej stacji, organizację akcji ratowniczych i szkoleń oraz sposób rekrutacji i wynagrodzenia personelu, zestawia też akcje ratowania życia i mienia przeprowadzone w okolicach Jastarni zarówno przez załogę stacji, jak i osoby przygodne.
Obecnie mieści się tutaj Restauracja Rettungs Budy Jastarnia Cocktail Bar & Bistro https://www.rettungs.pl/
Tekst: https://www.nmm.pl/…/stacja-ratownictwa-brzegowego-w…
Dom Pracy Twórczej PAN w Juracie
Dom, w którym na przełomie lat 1926/1927 mieszkał Jerzy Bandrowski
Muzeum Helu

Muzeum Obrony Wybrzeża w Helu

Latarnia helska
Zarembówka - pokoje i noclegi w jastarni
Latarnia helska zastąpiła po II Wojnie Światowej swoją poprzedniczkę wybudowana jeszcze na przełomie XVIII i XIX wieku. Wieża znajduje się na samym końcu półwyspu helskiego.
Latarnia ma 41,5 m wysokości, a jej światło (i taras widokowy) umieszczone na wysokości 39 m widać nawet z odległości 18 Mm (ok. 36 km).

Źródło: https://www.latarnie.pl/latarnia-morska-hel/
Początek Polski
Zarembówka - pokoje i noclegi w jastarni
Inspiracją do budowy monumentu były legendy o Stolemach Kaszubskich – olbrzymach o spokojnym usposobieniu, które od niepamiętnych czasów władały Pomorzem. Poza energią i siłą wielkoludy imponowały wiarą, niezłomnością oraz hartem ducha. Nieprzypadkowo Kaszubi, a w szczególności rybacy przejęli te cechy. Niestety wielce szlachetne i silne olbrzymy przetrwały tylko w ludowych podaniach, została po nich pamięć oraz … kamienie! Jedna z legend mówi, że kiedy na świecie zapanuje powszechna zgoda i przyjaźń pomiędzy ludźmi, potężne głazy obudzą się i zamienią na powrót w przyjazne Stolemy.

Źródło: http://gohel.pl/opis-151-kopiec_kaszubow.html